Ramazan Ayında Beslenme
27 Nisan 2020

RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ: SAHURU ATLAMAYIN, BOL SU İÇİN, ÇAYA DİKKAT !

Ramazan ayı ile birlikte beslenme düzenimiz tamamen değiştiriyor. Değişen öğün saatleri yeterli ve dengeli beslenmemize asla engel değil. Korona salgını olan bu günlerde Ramazan ayını güçlü bir bağışıklık sistemi ve zinde bir bedenle geçirmek çok kolay.
Su içmeye gayret gösterin: Ramazan ayında su içmek için çok kısıtlı bir zaman ve alanımız var. Doğal olarak su tüketimi biraz azalabiliyor. Vücudumuzun %70'inin su olduğunu da göz önünde bulundurursak yeterli miktarda su içmemek ciddi sorunlara sebep olabilir. İftar ile sahur arasında aralıklarla yudum yudum en az 2 litre su tüketmeye özen gösterelim.
Sahuru atlamayın: Uzun süren açlık süresi metabolizmayı yavaşlatarak bizi enerjisiniz bırakabilir. Sahur bizim Ramazan ayı boyunca en önemli öğünümüz olacak. Bağışıklığı ve enerjiyi sahur ile koruyacağız.
İftarı iki parçaya bölmeye özen gösterin: Burada önemli nokta iftariyelikler ve ardından belki biraz çorba tükettikten sonra midenize yemeklere alışması için bir süre tanımak ana yemeğe geçmeden önce vereceğiniz on dakika mola hazımsızlık problemine karşı en büyük kozunuz olacak.
Çay saatini iftardan 1 saat sonra planlayın, sahurda öğün beraberinde çay tüketmeyin: Öğün beraberinde veya hemen ertesinde çay tüketimi vitamin mineral emilimini olumsuz etkileyecektir. Ancak öğünden bir saat sonra gönül rahatlığıyla çaylarınızı yudumlayabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaçlarınıza yönelik bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz. Ancak çayın diüretik olduğunu ve fazla tüketiminin vücuttan fazla sıvı atılmasına ve susuzluğa sebep olabileceğini unutmayın.
Susuzluk yaşamamak için:
Çok yağlı kızartma, kavurma türevi yiyecekler, şerbetli ağır tatlılar, çok tuzlu veya baharatlı yiyecekler ertesi gün susuzluk problemine neden olacağı için uzak durmamız gerekenler arasında.
HAYIRLI RAMAZANLAR DİLERİZ, GÖLKÖY DEVLET HASTANESİ DİYETİSYEN POLİKLİNİĞİ DYT. YASİN YAKIN DYT. ALİ KARTAL