17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü
17 Mayıs 2018

Hipertansiyon:

Kan basıncı (tansiyon) yüksekliği olarak tanımlanan kronik bir hastalıktır. Hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri arasında ilk sıradadır. Hipertansiyon küresel bir halk sağlığı sorunudur. Bilinç düzeyinin arttırılmasının yanı sıra hipertansiyonu önleme, teşhis, tedavi konusunda da kişileri bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi yoluyla kan basıncı kontrol oranlarının yükseltilmesi hedeflenmiştir. 

Hipertansiyonun sık rastlanan belirtileri:

Baş ve ense ağrısı, kulakta uğultu, çarpıntı hissi, sürekli yorgunluk duygusudur. Hipertansiyonda en sık görülen komplikasyonlar; koroner kalp hastalığı, inme, kalp ve böbrek yetmezliğidir. Hipertansiyon kontrol altına alınmadığında kalp, böbrek, beyin ve gözler başta olmak üzere birçok organda kalıcı hasarlara yol açmaktadır.

Yüksek kan basıncından korunmak için; ağır ve yağlı yemeklerden, tuzdan, sigaradan, alkolden ve fazla kilolardan sakınmak, düzenli egzersiz yapmak gerekir. Bunun yanında kan basıncının  düzenli izlenmesi, muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem verilmelidir. Ayrıca hekiminizin verdiği ilaçları, önerilen doz ve sürede  aksatmadan kullanılmasına dikkat edilmelidir. Hipertansiyona yol açan ve risk oluşturan “aşırı tuz tüketimi” de  ülkemiz için ciddi bir sorun olup, sağlıklı yaşam için önerilen günlük tuz tüketim miktarı 5 gram olmasına rağmen, ülkemizdeki günlük kişi başı ortalama tuz tüketimi, bu rakamın 2,5-3 katı kullanılmaktadır. Yüksek kan basıncının zararlarından  korunmanın tek yolu, erken tanı konularak tedaviye başlayabilmektir.

Hipertansiyonu kontrol altında tutmak  İçin:

1.  Tuz tüketimini  kısıtlama, obeziteden korunarak, fiziksel aktivitelerde bulunma,

2.  Düzenli aralıklarla tansiyon  takibi  yaparak kayıt etme,

3.  Hekiminizin  önerdiği ilaçları düzenli kullanma,

4.  Düzenli hekim kontrolünde olunmalıdır.

Bakanlığımızca, erken tanının önemini vurgulamak ve tansiyonu yüksek bireylerde meydana gelebilecek olumsuz sonuçları azaltmaya yönelik olarak, toplum bilincini arttırmak amacıyla her yıl 17 Mayıs Günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Bu yıl Dünya Hipertansiyon Günü teması “Hipertansiyon konusunda toplumun farkındalığını arttırmak ve tüm ülke vatandaşlarını tansiyonunun farkında olmaya ve kontrol etmeye teşvik etmek” olarak belirlenmiştir. 

  • tansinyon-4.jpg
  • tansiyon-1.jpg
  • tansiyon-2.jpg
  • tansiyon-3.jpg
  • tansiyon-5.jpg
  • tansiyon-6.jpg