Sağlık Bakanlığı Dijital Hastane Ve E-Nabız Çalıştayı Samsun'da Gerçekleştirildi
12 Temmuz 2018

Sağlık Bakanlığımız tarafından düzenlenen ‘HİMSS 2018 Dijital Hastane ve E- Nabız Çalıştayı’ Samsun İl Sağlık Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı, Medipol Üniversitesi ve HIMSS Avrupa işbirliğiyle yürütülen çalışmalar kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen HIMSS EMRAM Seviye 6 ve Seviye 7 hedeflerine ulaşılabilmesi için Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde Dijital Hastane Değerlendirme ve E-Nabız  Eğitici Eğitim Çalıştayı düzenlendi.

Sinop,Amasya,Çorum,Ordu,Yozgat,Sivas ve Tokat şehirlerinden ve ilimizdeki sağlık tesislerinde görev yapan Başhekim, Müdür, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ve Bilgi İşlem personellerinin katıldığı Dijital Hastane Değerlendirme ve E-Nabız Eğitici Eğitimi ilimizde 400 kişinin katıldığı çalıştay ile gerçekleşti.

Çalıştay; Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Erol ÖZTÜRK’ün açılış konuşmasını başlamıştır. Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Köse, 2018 yılında güncellenmiş HIMSS kriterleri ve hastanelerin Seviye 6 ve Seviye 7 için izlemeleri gereken adımlarla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nden Esra Zehir’de ‘Sağlıkta Dijitalleşme Süreci ve Hedeflerimiz’ başlıklı sunumu ile hastanelerin dijitalleşmelerine katkı sunan projelere değindi.

E-Nabız Eğitici Eğitimin de ise Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nden Berrin Gündoğdu ve Nezih Çetinkaya E-Nabız sistemlerine Hekim erişimleri, sistemlerin faydaları ve vatandaşların sistemden daha fazla bilgi edinilmesi konusunda sunumlarını gerçekleştirdi.

Çalıştay sonucunda ise ilimizde E-Nabız erişimlerinin arttırılması ve sağlık tesislerimizde HIMSS (Dijital Hastane) çalışmalarının başlanılması kararlaştırıldı.