HIZLI MENU

09-15 Mart 2015 Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

Sağlık Bakanlığı Haberleri


Kronik solunum yolu hastalıklarında tıbbi tedavinin yanı sıra Pulmoner Rehabilitasyon,yani solunum fizyoterapisi ...

 Kronik solunum yolu hastalıklarında tıbbi tedavinin yanı sıra Pulmoner Rehabilitasyon,yani solunum fizyoterapisi; kişiye özgü olarak planlanan, akciğer hastalarının tedavisini amaçlayan, kişilerin günlük yaşamda daha kaliteli nefes alıp vermesini hedefleyen rehabilitasyon programıdır. Uzun süreli, solunum problemi olan akciğer hastalarının,  nefes darlığı çektiğinden dolayı  hareket etmeleri veya normal günlük aktivitelerini yapmaları  güçleşir. Çok kolay yorulduklarını hissederler. Pulmoner rehabilitasyon nefes darlığıyla başa çıkabilmeyi, aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı hissetmeyi sağlar.

       Pulmoner rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

 1. Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırmak,
2. Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi,
3. Egzersiz toleransının arttırılması,
4. Sağlık durumunun iyileştirilmesi,
5. Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,
6. Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,
7. Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,
8. Hastane ziyaret ihtiyacının azaltılması; sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,
9. Sağ kalımda iyileşme sağlamasıdır.

    Pulmoner rehabilitasyon kimlere uygulanır?

   Süregen nefes darlığı olan günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremeyen, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan kronik solunum hastalığı olan herkese  pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak pulmoner rehabilitasyon hastanede, düzenli hastane ziyaretleri ile ayaktan ya da evde her yaştan hastaya uygulanabilmektedir.  KOAH (Kronik obstruktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi,  akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları,  akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.

Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nelerdir?

    Pulmoner rehabilitasyonda en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimi olmakla birlikte, bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.

         Nefes darlığı olan kronik solunum sıkıntısı olan hasta egzersiz yapabilir mi? 
Kesinlikle EVET.
Solunum hastalıklarında egzersiz neden gereklidir? 
    Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığını ve direncini arttırarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır. Tüm bu nedenlerden dolayı egzersiz yapılmalıdır.

Pulmoner rehabilitasyon ne kadar süre ile uygulanır?
    Pulmoner rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir. 

Pulmoner Rehabilitasyon Programı Uygulayan Bir Merkeze Ulaşım İmkanı Yoksa yada böyle bir Merkez yoksa Hasta  Ne Yapılmalıdır?

    Pulmoner rehabilitasyon programına ulaşım imkanı yoksa, yada  hastaya yakın bir merkez  yoksa  hastanın kendi kendine yapabileceği çok şey vardır. Öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına danışarak yapabilecekleri hakkında bilgi edinir. Yaşam kalitesini sigarayı bırakarak, ilaçlarını doğru kullanmayı öğrenerek ve düzenli egzersiz yaparak artırabilir.

Aşağıdaki basit egzersiz programını uygulayarak başlayabilir:

-En basit ve en önemli egzersiz düzenli yürüyüş yapmaktır.

-Sağlıklı bireyler için her gün en az 20 dakika yürüyüş önerilmektedir.

-Yürüyüş programları, yürüme süresi ve mesafesini artıracak şekilde planlanır.

       Halkımızın ve sağlık görevlilerinin pulmoner rehabilitasyona yönelik bilgilendirilmesi ve bilincin artırılması amacıyla; 9-15 Mart 2015 tarihleri arasında Müdürlüğümüz  tarafından çoğaltılan afiş ve broşürler tüm sağlık kuruluşlarına gönderilerek konunun gündemde tutulması amaçlanmaktadır.

     Pulmoner rehabilitasyon haftası kapsamında halk sağlığı personellerine konu ile ilgili göğüs hastalıkları uzmanı tarafından hizmetiçi eğitim planlanmıştır.

     9- 15 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası  kapsamında 9 Mart 2015 te  HRT televizyonununda “Sağlık Olsun” programında uzman doktor tarafından  pulmoner rehabilitasyon konusu anlatılacaktır.

    Kronik akciğer hastalığınız nedeniyle uzun süreli nefes darlığı, çabuk yorulma, güçsüzlük nedeniyle günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız; Hastanelerde konu ile ilgili Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvurmalı, pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız.
 

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...

Yorum Yaz

Siz de yorum yapın
Adınız
Eposta
Yorumunuz